Αγιασμός Δευτέρα 13/9/2021 PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 09 Σεπτέμβριος 2021 10:24

Ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 13/9/2021 και ώρα 9.30. Τα σχολικά λεωφορεία, για όσους μαθητές/τριες επιλέξουν να μετακινηθούν με αυτά, θα ξεκινήσουν 8.45 από τις αφετηρίες  τους. Οι μαθητές/τριες θα πρέπει να έχουν μαζί τους και τις σχολικές τσάντες  προκειμένου να παραλάβουν τα βιβλία τους.

Μαζί με αυτά θα υπάρχει και έντυπο με τρεις υπεύθυνες δηλώσεις οι οποίες θα πρέπει να υπογραφούν από τους γονείς και κηδεμόνες και να επιστραφούν την επόμενη μέρα στο σχολείο. Η αποχώρηση θα πραγματοποιηθεί στις 10.30.

Οι μαθητές/τριες μπορούν  να προμηθεύονται από την Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου ως και την Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου έξι (6) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των τριών επόμενων εβδομάδων (13-3/10), δηλαδή ολόκληρου του Σεπτεμβρίου, και να προσέρχονται στο σχολείο σύμφωνα με τις οδηγίες των ειδικών.

Υπενθυμίζεται ότι:

το self-test θα πραγματοποιείται δύο φορές την εβδομάδα, Τρίτη και Παρασκευή, έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο. Ειδικότερα, την πρώτη εβδομάδα του διδακτικού έτους, το τεστ πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο τη Δευτέρα 13/9,

ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορονοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self-test) είναι υποχρεωτικός για τους μαθητές και τις μαθήτριες,

βεβαίωση self-test οφείλουν να φέρουν οι μαθητές που δεν έχουν πιστοποιητικό εμβολιασμού (για τους μαθητές 12 ετών και άνω) ούτε βεβαίωση παρελθούσας νόσησης (τελευταίου εξαμήνου),

- οι εμβολιασμένοι μαθητές δεν δικαιούνται δωρεάν self-test, καθώς δεν οφείλουν να τα διενεργούν εφόσον δεν προκύψει ειδικός λόγος,

- η δωρεάν διάθεση self-test από τα φαρμακεία γίνεται μόνο κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες, ώστε κατά τις διημερεύσεις και διανυκτερεύσεις να μπορούν να εξυπηρετούν έκτακτες ανάγκες.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 09 Σεπτέμβριος 2021 15:38

Πρόγραμμα Reflecting for Change (R4C) PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 30 Ιούνιος 2021 10:17
r4c
Το Γ΄1 του σχολείου μας συμμετέχει με το project «Τέχνη και Συναισθήματα στην εποχή της πανδημίας», στη φάση εφαρμογής του ευρωπαϊκού έργου «Reflecting 4 Change (R4C), με εθνικό συντονιστή για την Ελλάδα το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.).
Το έργο Reflecting for Change (R4C) έχει ως προτεραιότητα την προαγωγή της χρήσης «εργαλείων αναστοχασμού», προκειμένου να υποστηριχθεί η καινοτομία και η συστημική αλλαγή στα σχολεία προωθώντας παράλληλα την έννοια του «Ανοικτού Σχολείου» και την ενίσχυση της «ψηφιακής ωριμότητας».
Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 30 Ιούνιος 2021 10:20

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 30 Ιούνιος 2021 10:04

Η Διεύθυνση, το εκπαιδευτικό προσωπικό, οι μαθητές και μαθήτριες του 4ου Δημοτικού Σχολείου Θέρμης ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Τζιόλα Θεόδωρο και την κυρία Τζιόλα Βασιλική, για την αφιλοκερδή παραχώρηση των αθλητικών τους εγκαταστάσεων, για τρεις συνεχόμενες ημέρες, καθώς και για τη διοργάνωση δραστηριοτήτων άσκησης και αναψυχής που έλαβαν χώρα κατά την επίσκεψή μας.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 30 Ιούνιος 2021 10:17

Το τραγούδι του Δεικοθύγκα PDF Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 21 Ιούνιος 2021 08:59

Στη Θεατρική Αγωγή με την Κυρία Γαλάτεια Μια ζωγραφιά τρεις φίλοι, ο Κλαμ, η Χαρίσα η Σοφία, ένας κακός Βασιλιάς ο Δεικοθύγκας έγιναν ιστορία, φαντασία και πραγματικότητα! Φτιάξαμε θεατρικό έργο. Πλάσαμε τους ρόλους, βάλαμε και ένα ρομπότ και μια περιπτερού την κυρία Μαργαρίτα. Φτιάξαμε μικρά κουκλοθέατρα και φιγούρες. Η κυρία Μαρία Τραγιάννη η μουσικός μας έκανε τη σύνθεση στο τραγούδι μας. Το βίντεο μπορείται να παρακολουθήσετε από εδώ