ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΔΑΝΕΙΣΜΟ TABLET PDF Εκτύπωση E-mail
Σάββατο, 05 Δεκέμβριος 2020 19:39

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΔΑΝΕΙΣΜΟ TABLET

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ο Δήμος Θέρμης παρέχει τη δυνατότητα δανεισμού tablet σε μαθητές/τριες Δημοτικών του σχολείων, οι οποίοι/ες  δεν διαθέτουν ηλεκτρονική συσκευή για την παρακολούθηση της εξ' αποστάσεως εκπαίδευσης. Παρακαλούμε σημειώστε ότι η χορήγηση τους θα γίνει σύμφωνα με την υπ'αρ. Φ.7/57620/Δ1/18-05-2020 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ και τα κριτήρια χορήγησης θα είναι κυρίως:

Α. Το χαμηλό εισόδημα

Β. Η ανεργία γονέων/κηδεμόνων

Γ. Η ιδιότητα μέλους μονογονεïκής, πολύτεκνης, τρίτεκνης ή ορφανικής οικογένειας

Δ. Η ύπαρξη ειδικών δυσκολιών μάθησης ή οι εξαιρετικές επιδόσεις μαθητή/τριας

Η αίτηση δανεισμού θα υποβάλλεται στον/στην Διευθυντή/ντρια του σχολείου και θα πρέπει να συνοδεύεται από

- Εκκαθαριστικό 2019

- Δήλωση φορολογίας εισοδήματος (Ε1)

- Βεβαίωση χρόνου ανεργίας, εάν υπάρχει ανεργία σε έναν από τους δύο γονείς

- Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (σε περίπτωση που δεν είναι

δημότης/ισσα Θέρμης)

- Βεβαίωση ΚΕΠΑ, εάν υπάρχει αναπηρία σε κάποιο τέκνο

Η αίτηση του γονέα και τα δικαιολογητικά (θα πρέπει να είναι ξεχωριστά αρχεία) θα αποστέλλονται ηλεκτρονικά στο σχολείο και στη συνέχεια θα αξιολογηθούν από τις Κοινωνικές Υπηρεσίες του Δήμου. Η αίτηση επισυνάπτεται σε νέο μήνυμά μας.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων :  Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου, ώρα 9:00

Υπόδειγμα αίτησης θα βρείτε εδώ

tablet no brand

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 21 Ιούνιος 2021 09:13