Open Schools for Open Societies PDF Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 24 Φεβρουάριος 2020 18:27

osos

Το σχολείο μας είναι ένα από τα σχολεία που επιλέχθηκαν για να συμμετάσχουν στη δεύτερη φάση εφαρμογής του έργου H2020 «Open Schools for Open Societies – OSOS» (Ένα ανοιχτό σχολείο σε μια ανοιχτή κοινωνία), με βασικό άξονα τις φυσικές επιστήμες και τα αντικείμενα του STEM (Science - Technology - Engineering - Art - Mathematics) σε θεματικές που συνδέονται με σύγχρονες κοινωνικές προκλήσεις, σε όλες τις βαθμίδες της Εκπαίδευσης.

Η προτεινόμενη δράση του σχολείου μας αναπτύσσεται με βασικό άξονα τις Φυσικές Επιστήμες και τα αντικείμενα της STEM εκπαίδευσης. Ειδικότερα, ο κύριος σκοπός μιας τέτοιας εκπαιδευτικής πρωτοβουλίας είναι η εκπαίδευση για όλα τα παιδιά, ανεξάρτητα από τη διαφορετικότητα, τα προβλήματα και τις δυσκολίες τους. Είναι μια ευκαιρία για να θέσουμε το δικό μας όραμα για το ανοιχτό σχολείο, να αξιοποιήσουμε την εκπαιδευτική καινοτομία, τα εργαλεία της ανακαλυπτικής μάθησης, την τεχνολογία, τη διδασκαλία των φυσικών επιστημών και να τα συνδέσουμε με σύγχρονες κοινωνικές προκλήσεις. Συγκεκριμένα η θεματική ενότητα της πρότασής μας με τίτλο « Μαθαίνω Ιστορία, Τέχνη και Πολιτισμό εκτυπώνοντας σε 3D», περιλαμβάνει την ενσωμάτωση των νέων τεχνολογιών με σκοπό την πολιτιστική προσβασιμότητα από όλους και τον επαναπροσδιορισμό της σχέσης μας με το παρελθόν και τον πολιτισμό.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 10 Μάρτιος 2020 20:53