ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ? PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 23 Σεπτέμβριος 2014 09:54

ΤΟ  ΘΕΑΤΡΟ  ΠΑΕΙ  ΣΧΟΛΕΙΟ?

theatro1

Ένα  εκπαιδευτικό πρόγραμμα από το Κ.Θ.Β.Ε. βασισμένο στο βιβλίο  Ένας δεινόσαυρος στο μπαλκόνι μου, του Σάκη Σερέφα.

Το βιβλίο Ένας δεινόσαυρος στο μπαλκόνι μου, τιμήθηκε το 2009 με το Κρατικό Βραβείο Παιδικού Βιβλίου Γνώσεων.

theatro2

Οι μαθητές του Ε3,ΣΤ1 και ΣΤ2 του σχολείου μας, έκαναν ένα  υπέροχο ταξίδι περιπλάνησης  στην πόλη της Θεσσαλονίκης πάνω από μνημεία και σύγχρονα κτίρια παρέα με το Σαύρο και το μικρό Γιάννη.
Μέσα από αυτή την περιπλάνηση, αντιλήφθηκαν το
πόσο παλιά και συνεχής είναι η ιστορία και πως αυτό που κανείς ζει ως παρόν, αποτελεί μαρτυρία στο μέλλον για τις επόμενες γενιές.

Μια μικρή γεύση από την παράσταση?

Ο Γιάννης, καθισμένος στο σβέρκο του Σαύρου, ανέβηκε στην κορυφή κάποιων μνημείων και σύγχρονων κτισμάτων. Από εκεί ψηλά, παρατήρησαν και σχολίασαν την καθημερινή ζωή και τις συμπεριφορές των ανθρώπων.

Η Θεσσαλονίκη με ξεναγό ένα δεινόσαυρο?

theatro3

Επιπλέον, με τη σκηνική παρουσία ενός αφηγητή, άντλησαν με παιγνιώδη τρόπο πληροφορίες για το παρελθόν και την ιστορία της πόλης.

Έμαθαν τον τρόπο  να ανακαλύπτουν τη << μαγική πόλη >>?

Εδώ υπάρχει λίγη γνώση?

theatro4