ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 23 Σεπτέμβριος 2014 09:52

ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ ΜΕ ΠΑΡΤΥ ΜΑΣΚΕ ΚΑΙ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

tsiknop1

Σύμφωνα με την παράδοση η Τσικνοπέμπτη που είναι  η μεσαία μέρα της κρεατινής εβδομάδας σηματοδοτεί  φαγοπότι, ξέφρενους ρυθμούς με χορό και ξεφάντωμα.

Στα πλαίσια του εορτασμού της, παντρέψαμε το << σύγχρονο >> με το <<παραδοσιακό>>.

Οι δάσκαλοι  χόρεψαν, τραγούδησαν και έπαιξαν παραδοσιακά αποκριάτικα παιχνίδια με τους μαθητές τους.

Η ?χάσκα? ή  ο ?χάσκας?, ή αλλιώς ?χάσκαρη?, ή ?χάψαρου??

tsiknop2

Το έθιμο  το επιβάλει η σαρακοστιανή επιταγή που λέει: «με αυγό κλείνει το στόμα το βράδυ της Αποκριάς και με αβγό ανοίγει πάλι το βράδυ της Ανάστασης» υπενθυμίζοντας τη νηστεία που πρέπει να τηρηθεί στο μεσοδιάστημα αυτό.

Μόνο που το αυγό αντικαταστάθηκε από  καραμέλες, λουκούμια και χαλβάδες.

Άρεσε πολύ στα παιδιά !!!

Το γαϊτανάκι

tsiknop3

Ένας χορός που δένει απόλυτα με το χρώμα και το κέφι της αποκριάς. Καθώς τα παιδιά κινούνταν γύρω από το στύλο, εναλλάσσονταν με το ταίρι τους και έπλεκαν τις κορδέλες  δημιουργώντας χρωματιστούς συνδυασμούς.

Πιθανόν ο κυκλικός αυτός χορός να υποδηλώνει τον κύκλο της ζωής, από τη χαρά στη λύπη, από το χειμώνα στην άνοιξη?

Στη συνέχεια  ανιματέρ (διασκεδαστές) ανέλαβαν την ψυχαγωγία των παιδιών, όπου με το πρωτότυπο πρόγραμμά τους, ενθουσίασαν τα παιδιά.

tsiknop4

Με μουσικοχορευτικά παιχνίδια?

tsiknop5

? και φυσικά το παραδοσιακό «τσίκνισμα»

tsiknop6

Ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την προσφορά των εδεσμάτων και τη συνεργασία. Συγχαρητήρια στους εκπαιδευτικούς μας που ανταποκρίθηκαν για άλλη μια φορά με επιτυχία  στη διοργάνωση μιας εκδήλωσης.

Και του χρόνου με υγεία !!!